Zodpovedné Investovanie

Investovanie je ako starostlivo staraná záhrada, kde vaše peniaze kvitnú a rastú, chránia sa pred vplyvmi inflácie a rozkvitajú do budúcnosti.

Prečo investovať ?

 • Naučím vás ako využiť vaše ťažko zarobené peniaze aby pracovali pre vás, keď spíte.
 • Investovanie je jediná ochrana pred infláciou. Určite nechcete aby vaše peniaze strácali na hodnote. Rozumným investovaním zabránime strate a dokonca aj zarobíme.
 • Garantujem vám, že pokiaľ nebudete investovať, vaše peniaze budú strácať. Pokiaľ budete investovať vaše peniaze budú rozkvitať.

Ako investovať ?

 • Investovanie nie je len o nájdení toho „najlepšieho“ produktu, pretože neexistuje univerzálne riešenie, ktoré by vyhovovalo každému. Je to o vytvorení prehľadného plánu, ktorý je prispôsobený vašim predstavám, cieľom a situácii. Treba určiť čas, za ktorí budete potrebovať peniaze a tomu prispôsobiť celé investičné portfólio.
 • Krátkodobá rezerva – neplánované náklady ( pokazené auto )
 • Strednodobá rezerva – rekonštrukcia domu ( vzdelanie )
 • Dlhodobá rezerva – kúpa domu, dôchodok ( deti, renta )

Kedy začať ?

 • Najlepší čas začať investovať bol včera, druhý najlepší je dnes.
 •  Aj keď nemáte veľké sumy peňazí na investovanie, malým pravidelným príspevkom môžete dlhodobo dosiahnuť významný rast.
 •  Pamätajte si, že lepšie je začať investovať neskoro ako nikdy.
 • Dôležité je mať trpezlivosť a vytrvalosť, pretože investovanie je dlhodobá cesta k dosahovaniu stability a rastu.

Do čoho investovať ?

 • Jednou z najlepších možností, ako zhodnotiť svoje peniaze dlhodobo a efektívne, je investovať do ETF fondov. Nemusíte vyberať jednotlivé akcie, dlhopisy , kryptomeny , reality a vzdelávať sa 100-vky hodín aby ste investovali.
 • ETF fondy majú nízke poplatky, vysoký výnos a sú oslobodené od dane po roku. Sú pod kontrolou Národnej banky Slovenska a obchodované na burze, takže prístup k peniazom je do pár dní.
 • ETF fond si predstavte ako nákupný košík so 100-vkami akcií ako (Google, Amazon, Apple), ktoré nakupujete. Vlastníte najväčšie firmy sveta, takže riziko straty je minimálne.

Portfólio na mieru

 • Každý z nás je jedinečný, a preto aj spôsob, ako by mal investovať.
 • Portfólio je zložené presne podľa vašich predstáv. Zvyčajne sa investuje do viacerých fondov prostredníctvom najväčšej investičnej spoločnosti na svete do viac ako 2000 kvalitných firiem. Priemerný výnos sa pohybuje 8 – 10 % ročne.

Moje investičné poradenstvo zahŕňa:

 • Dôkladnú analýzu vašich potrieb a cieľov.
 • Pravidelné sledovanie trhu a investičného prostredia.
 • Investície spravované pod dohľadom Národnej banky Slovenska.
 • Garančný fond investícii.
 • Pravidelnú starostlivosť informácie o vývoji vašich investícií.
 • VIP investičné možnosti vďaka spolupráci s BlackRock(najväčšia burza na svete) a Swiss Life Select Slovensko (švajčiarske finančné služby na trhu už vyše 160  rokov). 

Investičná kalkulačka

Investičná kalkulačka
0
100
10
Základné pravidlo investovania – čím dlhší investičný čas, tým väčší výnos a menšie riziko.
5

Časté otázky ohľadom investovania.

Aký je rozdiel keď investujem do fondu a keď priamo kupujem napr. akcie spoločností?

Ak kupujete priamo akcie spoločnosti, tak potrebujete v prvom rade dostatok peňazí, aby ste si ju celú mohli kúpiť. Napr. akcia Tesly stojí cca 260€. Zároveň podstupujete vyššie riziko, lebo daná spoločnosť nemusí byť na trhu aj ďalších 10 – 30 rokov. 

Ak investuje do fondu, tak jednoducho povedané, viete nakupovať čiastočky akcií – podiely a nielen v 1 spoločnosti, ale aj kľudne aj v 1600 spoločnostiach na celom svete. Výhodou je, že nepotrebujete veľký obnos peňazí a teda investovať viete už od 10€ mesačne + riziko máte omnoho nižšie, lebo niektoré kvalitné fondy fungujú vyše 30 – 50 rokov a dosahujú stabilné výnosy.

Aký je hlavný rozdiel medzi podielovým fondom a ETF?

Hlavný rozdiel je v tom, že podielové fondy majú svojich manažérov, ktorí rozhodujú o investíciách vo fonde, tým pádom je potrebné ich zaplatiť = vyššie ročné poplatky. ETF fondy len matematicky kopírujú vývoj iných fondov, tým pádom majú omnoho nižšie náklady a dosahujú aj vyššie výnosy.

Aké sú poplatky pri investovaní. Je investovanie zadarmo?

S každou investíciou sú spojené poplatky – nič nie je zadarmo. Ak Vás niekto láka na nulové poplatky, tak treba dávať pozor, lebo pravdepodobne sú niekde ukryté, tak že si ich ani nevšimnete. 

Pri investíciach môže existovať niekoľko druhov poplatkov: vstupné, výstupné, manažérske, správcovské, transakčné, poplatky za úschovu, poplatky za výkonnosť…

Je dôležité poznať tieto poplatky a minimalizovať ich s ohľadom na udržanie kvality.

Ako môžem investovať do podielového fondu alebo ETF?

Podielové fondy sú často k dispozícii prostredníctvom bank, investičných spoločností alebo finančných poradcov. ETF môžete nakúpiť na burze prostredníctvom maklérskeho účtu.

Sú ETF dividendy vyplácané investorom?

Áno, mnohé ETF vyplácajú dividendy z príjmov generovaných aktívami v portfóliu. Tieto dividendy môžu byť reinvestované alebo vyplatené investorom.

Sú podielové fondy a ETF zdanené?

Zdanenie závisí od aktuálnych zákonov a daňovej rezidencie investora. Na Slovensku máme investície obchodovateľné na burze ako sú ETF fondy oslobodené od platenia dane z výnosu po roku investovania. Od 1.1.2024 by mali byť oslobodené od dane aj podielové fondy avšak, až po 3 rokoch investovania.

Ako môžem porovnať výkonnosť rôznych fondov?

Porovnávať by sme mali výkonnosť za určité časové obdobia (napr. 1 rok, 3 roky, 5 rokov). Čím dlhšie obdobie tým kvalitnejšie porovnanie. Zohľadniť treba aj poplatky, investičnú spoločnosť, a aj stupeň rizikovosti aktíva.

Môžem svoje investície vybrať kedykoľvek?

To závisí kde máte svoje investície a ako je nastavený odkup – možnosť vybratia. Pri niektorých investíciách je možný kedykoľvek a peniaze máte na účte do pár dní, pri iných len raz do mesiaca, a napr. pri investovaní cez poisťovňu môžete čakať na peniaze kľudne aj aj pol roka. Existujú aj uzatvorené fondy, kde výber je možný až po uplynutí doby, na ktorú je fond nastavený.

Návrat hore