Latte kalkulačka

Užívanie kávy s priateľmi v meste, lahodná zmrzlina v horúcich letných dňoch, pohárik piva po futbale či cyklistike, sprievodná cigaretka k šálke kávy, občasný sladký pohárček – to všetko sú drobné radosti, ktoré dokážu spríjemniť deň a prispieť k celkovému pohodliu života. Plne sa stotožňujem s touto filozofiou a aj sám si veľakrát doprajem tieto malé potešenia. Je však dôležité si uvedomiť, že tieto pravidelné „mini“ výdavky zohrávajú významnú úlohu v rámci našich osobných financií.
Kávo Kalkulator
Cena produktu (kávy, cigarety, alkoholu, koly …) ktorý pravidelne nakupujete
– krát
Ako často túto vec nakupujete

Kameňom úrazu sú pravidelné, často nepotrebné malé nákupy

Koncept Latté faktora vychádza z jednoduchej myšlienky, že to sú práve bežné denné výdavky, ako napríklad káva, fľašková voda, predplatné, alkohol, cigarety a podobne, ktoré nás odvádzajú od lepšej finančnej stability. Ak by sme boli schopní obmedziť tieto výdavky a namiesto toho tieto peniaze investovali alebo presunuli na sporiaci účet, náš finančný status by sa značne zlepšil.

Mnohí ľudia majú tendenciu myslieť si, že problémom sú veľké nákupy. Táto predstava však nie je celkom presná. Veľké nákupy si väčšinou dôkladne naplánujeme a pripravíme si na ne financie. Naopak, malé nákupy, ktoré sa zdajú bezvýznamné, môžu byť kameňom úrazu. Práve tieto spontánne výdavky, akými sú napríklad denne kupovaná káva, fľašková voda (aj keď máme k dispozícii kvalitnú vodu), alebo denne dvakrát zakúpené pivá, sa časom nahromadia a za mesiac či rok môžu tvoriť značnú čiastku.

V spoločnosti sa často udomácnila myšlienka, že cesta k bohatstvu vedie cez veľké príjmy. Avšak toto tvrdenie nie je úplne presné. Mnohí ľudia, ktorí žijú z výplaty na výplatu, by mohli dosiahnuť stabilný životný štandard prostredníctvom zodpovedného financovania a úsporného správania sa k peniazom. Skutočným kľúčom k (udržateľnému) bohatstvu je schopnosť systematicky šetriť.

Dôležité je zamerať sa na obmedzenie týchto drobných nákupov, nie ich úplné vylúčenie. Je prirodzené si občas dopriať niečo malé, no dôležité je udržiavať zdravý rozum a nechať si toto míňanie v hlave predísť. Zmenou návykov a myslenia k financiám môžeme dosiahnuť väčšiu finančnú disciplínu. Pri každom nákupe je dobré sa spýtať samého seba, či je tento nákup skutočne potrebný, či stojí za to, či prinesie uspokojenie hodné svojej ceny a či to bude trvať dlhodobo. Cieľom je prehodnotiť svoje míňanie a rozhodovať sa o výdavkoch na základe ich hodnoty pre nás.

Môžete začať tento proces hneď dnes !

Premyslite si, aké drobné položky si pravidelne kupujete (môžete si pozrieť aj výpis z banky). Sú to cigarety, káva, sladké nápoje, rýchla strava, fľašková voda ? Skúste použiť našu kalkulačku na výpočet, koľko by ste mohli ušetriť za týždeň, mesiac, rok, alebo napríklad 5 rokov, ak by ste tieto výdavky obmedzili. Výsledok vás určite poteší a môže byť inšpiráciou k zodpovednejšiemu prístupu k financiám !

Chcem s Vami spolupracovať

Chcete aby som aj vám kvalitne spravoval financie ? Neváhajte ma kontaktovať !

Pôsobím online po celom Slovensku

Návrat hore